fbpx

Instalacje oparte na mikroinwerterach

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najprościej mówiąc fotowoltaika służy do pozyskiwania energii. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny (stały) za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Coraz większą popularność zdobywają w ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne, oparte na mikroinwerterach.

Mają one wiele zalet, które przyczyniają się do optymalizacji pracy paneli fotowoltaicznych i produkcji energii.

Różnią się od pojedynczego falownika między innymi tym, że podłączamy pod nie zazwyczaj 4 panele fotowoltaiczne, a nie całość.

Czym są mikroinwertery, jak działają i jakie posiadają zalety, wyjaśniamy w poniższym tekście.

Co to jest mikroinwerter?

Mikroinwerter jest konwerterem mocy, czyli falownikiem, który przetwarza prąd stały w prąd zmienny.

Jest to zwykły inwerter, ale o mniejszym rozmiarze i mniejszej mocy, niż ten regularny. Może obsługiwać na raz jeden, dwa lub cztery moduły fotowoltaiczne i jest montowany bezpośrednio przy nich.

Jak działa mikroinwerter?

Standardowy inwerter zamienia prąd stały, wyprodukowany przez całą instalację, w prąd zmienny, którego używamy, podłączając urządzenie elektryczne do gniazdka.

Mikroinwerter natomiast, zamienia prąd stały, wyprodukowany tylko przez pojedynczy moduł fotowoltaiczny, w prąd zmienny.

Dzięki temu usuwa on całkowicie negatywny wpływ, jaki panele fotowoltaiczne mają na siebie nawzajem. Mogą one pracować niezależnie i w przypadku, gdy jeden z nich przestanie działać, nadal będą funkcjonowały pozostałe.

W instalacji fotowoltaicznej z jednym dużym inwerterem, panele połączone są ze sobą szeregowo. Oznacza to, że wszystkie panele w jednej linii muszą działać z tą samą mocą – każdy panel pracuje z taką mocą, z jaką pracuje jego najsłabsze ogniwo.

Dzięki zastosowaniu mikroinwerterów, taki problem znika.

Zalety mikroinwerterów

  1. Stosując mikroinwertery, mamy możliwość bardziej elastycznej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej.

Aby to zrobić, wystarczy po prostu  zamontować i podłączyć kolejny panel fotowoltaiczny wraz z mikroinwerterem.

  • Instalacje fotowoltaiczne możemy zakładać już od jednego modułu, co w przypadku standardowych paneli z jednym inwerterem, nie zawsze jest możliwe. Ogranicza nas wtedy minimalna moc instalacji i minimalna moc falownika – na przykład 3kW w przypadku falowników 3-fazowych.

Mikroinwertery natomiast pozwalają budować instalacje, które składają się zaledwie z kilku modułów fotowoltaicznych.

  • Każdy mikroinwerter posiada swój własny MPP-tracker.

Skrót ten pochodzi od angielskiego Maximum Power Point – maksymalnego punktu mocy  i tracker, czyli urządzenia, które śledzi ten punkt.

Takie rozwiązania pozwala na instalowanie paneli fotowoltaicznych na nietypowych dachach, na których część paneli wystawionych jest na zacienienie.

  • Mikroinwertery pozwalają także na monitorowanie pracy każdego modułu osobno. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dokładniejszej analizie pracy mikroinstalacji fotowoltaicznej.
  • Stosując mikroinwertery zamiast standardowych inwerterów, osiągamy większą wydajność, co jest szczególnie zauważalne w przypadku dachu z dużym zacienieniem i zmiennymi warunkami.
  • Ostatnią, ale jednocześnie jedną z najważniejszych zalet mikrofalowników, jest bezpieczeństwo.

Standardowe falowniki puszczają po dachu prąd stały o wysokim napięciu, który jest bardziej niebezpieczny niż prąd zmienny, jeśli chodzi o możliwość wzniecenia pożaru.

Instalacje fotowoltaiczne z zastosowaniem mikroinwerterów polecamy szczególnie tym klientom, którzy obawiają się o obniżenie wydajności swojej instalacji w przypadku zacienień lub w sytuacji, kiedy powierzchna dachu wymaga umiejscowienia paneli na wielu płaszczyznach.