fbpx

Program Mój Prąd 3.0

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Trzecia edycja programu Mój Prąd to nowy nabór, nowe dotacje na fotowoltaikę i kolejna szansa na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zgodnie z tym, co ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), program Mój Prąd 3.0 rusza już od 1 lipca 2021r. Właśnie od tej daty można będzie składać wnioski o dodatkowe środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Jak to zrobić? Wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Na czym polega program Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd 3.0, podobnie jak jego poprzednie edycje, realizowany jest na zasadzie dotacji przysługującej osobom, które już zainstalowały lub dopiero planują zainstalować w swoim gospodarstwie panele fotowoltaiczne.

W tegorocznym programie, skorzystać z dofinansowania będą mogły jednak tylko osoby fizyczne. Firmy zostały w tej edycji wykluczone.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało także informację, że trzecia edycja programu Mój Prąd zostanie rozszerzona o dodatkowe elementy, takie jak dofinansowanie ładowarek do samochodów elektrycznych i hybryd plug-in oraz magazynów energii.

Kto może skorzystać z programu?

Z programu Mój Prąd może skorzystać każda osoba fizyczna, która spełni podstawowe wymagania. Należy do nich między innymi poświadczenie, że wytwarza ona energię na własne potrzeby i ma podpisaną umowę z zakładem energetycznym.

W tym roku program działa także wstecz – skorzystać z dofinansowania będą mogły także osoby, które zainstalowały panele fotowoltaiczne po 31 stycznia 2020 roku.

Należy jednak pamiętać, że wnioski złożone w poprzednim roku nie „przechodzą” na rok następny. Aby wziąć udział w nowym naborze, należy ponownie złożyć wniosek.

Jakie instalacje fotowoltaiczne kwalifikują się do programu?

Do programu Mój Prąd 3.0 kwalifikuje się każda instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi od 2 kW do 10kW, która jest już ukończona i podłączona do sieci OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Mogą to być tacy operatorzy jak: Enea, Energa, Innogy, PGE oraz Tauron.

Czym są koszty kwalifikowane?

Koszty kwalifikowane to wszystkie wydatki, które zostały przeznaczone na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i które kwalifikują się do dofinansowania.

Mogą należeć do nich między innymi: panele fotowoltaiczne, okablowanie, mikroinwertery, urządzenia do montażu oraz opłacenie robocizny.

Wszystkie koszty muszą być poniesione od 01.02.2020r. do 31.12.2023r.

Kiedy można zgłosić się do programu?

Do programu Mój Prąd 3.0 można się zgłaszać od 01.07.2021r. do 20.12.2021r. lub do wyczerpania środków, które zostały przeznaczone na ten cel.

Należy jednak pamiętać, że w poprzedniej edycji środki te wyczerpały się przed czasem, dlatego wniosek najlepiej złożyć w pierwszym możliwym terminie, aby mieć pewność, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Ile wynosi dofinansowanie?

W poprzednich edycjach programu, kwota dotacji wynosiła około 5000 złotych i pokrywała maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych w całej inwestycji.

Na ten moment jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosiło dofinansowanie w tym roku, ale zakłada się, że może opiewać na kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie można złożyć na dwa sposoby.

  1. Wniosek elektroniczny przy użyciu podpisu zaufanego lub e-dowodu na platformie www.mojprad.gov.pl
  2. Wniosek papierowy poprzez swojego pośrednika sprzedaży. W przypadku jakichkolwiek problemów, zespół Sungift pomoże z dopełnieniem wszelkich formalności.